Ing. Pavel Rudolf - investice na světových trzích
„Zajímám se o budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.“ – Charlie Chaplin

Jak tedy začít?

Nejdřív je třeba vědět, proč chcete budovat majetek. Proč všechno neutratit. Tak třeba proto, že dnes důchodci berou průměrně 45% průměrné mzdy a nezávislí ekonomové z think-tanku IDEA akademického institutu CERGE-EI spočítali, že v roce 2050 to bude jen 25%. Nebo proto, že chcete dětem ušetřit na školu a pokud na ní nepůjdou, usnadnit jim start do života. Nebo vám prostě zbývají peníze a teď zrovna nevíte, co s nimi. V každém případě ale musíte vědět PROČ.

Když víte proč, bude třeba si o svých penězích popovídat s odborníkem. S investičním poradcem, se mnou. Na schůzku se můžete připravit, jak, to napíšu dále. Bude třeba probrat vaše příjmy a výdaje, udělat si jasno v tom, kde jaký majetek máte a jaké příjmy z něho plynou. Pak bude třeba probrat vaše cíle a sny jak z krátkodobého, tak ze střednědobého a dlouhodobého pohledu. Peníze tu nejsou jen od toho, abyste je "škudlili" někde na účtu nebo v investicích, ale jsou tu i od toho, abyste ŽILI.

Dokumentem, který mnoha lidem otevřel oči, je finanční analýza. Vím, jak je nepříjemné, když se vás invesiční poradce někde v kanceláři ptá na věci, které má na starosti například partner a vy o nich moc nevíte. Proto mám pro vás

finanční dotazník

který si můžete stáhnout a vyplnit i s partnerem v pohodlí domova, bez stresu a v pohodě. Tento dotazník pak bude odrazovým můstkem pro další práci, proto ho prosím vyplňte velice pečlivě.

Dalším bodem, který je třeba rozhodnout a který vyplývá z vyplněného dotazníku, je způsob investice. Budete investovat pravidelně nebo jednorázově? Je mezi tím nějaký rozdíl? Samozřejmě je. Jako pravidelný investor využíváte poklesu trhů k nákupu většího množství podílů za stejnou investovanou částku. To je výhoda, která se projevuje hlavně ze začátku, kdy máte v investicích ještě málo peněz. S rostoucím počtem nakoupených podílů se tento efekt zmenšuje. O to více se vám ale zhodnotí podíly, nakoupené v propadech právě ze začátku. Jak se pravidelný investor vyrovná s propadem si můžete přečíst v jednom z mých článků na blogu.

Pro začátek investování je důležité i KAM dát své peníze. Můžete investovat sami přes platformu, můžete investovat s pomocí finančního poradce, který vám pošle peníze do českých fondů nebo můžete investovat se mnou do aktivně spravovaných portfolií privátního bankovnictví a mít účet vedený u PartnerBank AG v Linci. Proč jsem zvolil tuto cestu? Parner Bank AG je investiční banka, která se specializuje na ochranu proti inflaci a zhodnocování majetku svých klientů. Dělá to už od roku 1992 a dělá to dobře. Na svém účtu u Partner Bank můžete mít i investice (pokud jsou obchodovatelné na burze), které jste udělali v minulosti. Máte tak jeden účet se všemi svými investicemi. Přehledně, s online přístupem. Jen na okraj. Za posledních 10 let vydělalo portfolio TCC Dynamic průměrně 15% ročně%. Je to portfolio složené především z kvalitních akcií podniků, které tu budou ještě za 20 let a jejichž výrobky denně používáte. O něj se stará portfoliomanažer se svým týmem a když je to nutné, některé akciové tituly prodá a některé zase nakoupí. Bez nutnosti vašeho zásahu. Přečtěte si pár příběhů firem, které můžete mít v portfoliu. Nakonec srovnejte výkonnost s penězi, uloženými v bance nebo státními dluhopisy. Je to zajímavější, ne? Třešnička nakonec, máme portfolio i pro konzervativní investory se špičkovými dluhopisy a dluhopisovými fondy.

„Linka mezi investování a spekulováním je jasně daná. Ale stává se rozmazanou, pokud investoři zažili veliké úspěchy. Nic nezabíjí racionální uvažování více, než bezpracné vydělání velkého množství peněz.“ – Warren Buffet