Majetková hodnota

Uložte své peníze do reálných hodnot, ne do slibů

  • Co je to vlastně majetková hodnota?
  • Investujete do nemovitostí? A co zisky? A náklady?
  • Nákup bytu na investici a mýty okolo něj.
  • Co říkáte na investici do akcií?
  • A co drahé kovy?

Co si tak představit „investováním do majetkové hodnoty“? Už naši dědové, když jim zbyly nějaké peníze, investovali ve městech i na vsích do pozemků, domů, do umění a drahých kovů. Pak přibyly i starožitnosti a už více jak 100 let tu jsou akcie.

Nemovitosti – jistota s přiměřeným ziskem

Investice do pozemků a domů, do nemovitostí obecně, je správná investice. Jen je důležité si uvědomit, jestli se jedná o investici aktivní nebo pasivní.

Aktivní investice je do bytu nebo domu, který následně pronajmete a z pronájmu budete mít příjem. Byla tu doba, kdy se daly pořídit domy i byty za „pár korun“, ale málokdo těch pár korun měl. Pak přišla doba, kdy zase všichni byli v euforii, kolik vydělávají peněz a kupovali vše, na co jim padlo oko. Ceny domů a bytů se vyšplhaly do neuvěřitelných výšek. Pak přišel čas, kdy ceny domů i bytů klesaly a nyní opět rostou vlivem nízkých úroků na hypotékách a ochotou bank je dát téměř komukoli. Jejich ceny už překonaly inflační křivku. To je totiž ta hlavní výhoda investic do majetku. Inflací neztrácejí na hodnotě. Tedy pokud dobře koupíte. Jinak je nemovitost ekonomická veličina jako každá jiná a podléhá dlouhodobým ekonomickým výkyvům.

Pokud si chcete koupit dnes nemovitost na pronájem, je tu taková zajímavá myšlenka, že koupím například byt a pronájem mě bude platit hypotéku. Tak se na to podíváme.

Mějme byt 3+1 za 1.400.000Kč. Když ho koupím na hypotéku na 20 let s RPSN 3,5%, budu platit měsíčně 8.200Kč splátku hypotéky. K tomu musím připočíst cca 4.500Kč na příspěvek do fondu oprav a ostatní platby okolo domu a energie cca 2.500Kč měsíčně. To je celkem 15.200Kč měsíčně nákladů na bydlení pro případného nájemce. Když mu nenechám platit fond oprav, bude to 10.700Kč. Ale to zase klesne můj příjem z pronájmu o 4.500Kč. No řekněte sami, zaplatili byste to? Asi spíš ne nebo jen se skřípěním zubů. Proto se hrubý nájem před zdaněním pohybuje mezi 5-7 tisíci měsíčně. Takže budete muset připlatit každý měsíc cca 2.000Kč ze svého. Po celou dobu budete vystaveni nebezpečí, že Vám vypadnou příjmy. Nebo Vám odejde nájemník. Pak Vás byt nebude stát jen 2.000Kč měsíčně, ale 14.700Kč. Vlastnictví nemovitosti je ale v pořádku a do správně rozloženého portfolia určitě patří minimálně 1/2 objemu.

Pokud si chcete koupit byt na vlastní bydlení s tím, že tak ušetříte na nájmu a budete platit zhruba stejně, jako v podnájmu, zkontrolujte si, jestli to tak opravdu je. To je totiž pasivní investice. Podle výše uvedeného spíš budete platit víc. Ale bydlíte ve "svém", to je také nezanedbatelné plus. Tedy pokud nejste ve zpoždění se splácením.

Je tu jedna možnost, jak si koupit svou nemovitost na hypotéku a minimalizovat nebezpečí. Jmenuje se investiční hypotéka a systém se dozvíte dále.
Nákup bytu za hotové je samozřejmě záležitostí daleko jistější a příjem z pronájmu je po zdanění čistým příjmem. Ovšem je i lepší možnost, jak své peníze poslat do práce. Zisky z pronájmu nemovitosti se totiž pohybují mezi 4-6% ročně a je to investice, na kterou musíte dlouho šetřit. A to šetření je to, co je důležité udělat správně. Ovšem pokud počítáme i s tím, že nemovitost "se zhodnocuje" minimálně o inflaci, je investice do nemovitostí jednou z nejlukrativnějších investic.

Starožitnosti – fajnšmekři, fanoušci a sběratelé

Investici do starožitností nebo umění tady nechci rozebírat, protože tomu vůbec nerozumím a tím pádem nejsem kompetentní k tomu Vám v tomto oboru radit. Snad jen dříve, než se do něčeho takového pustíte, důkladně si problematiku nastudujte a do začátku si s sebou vezměte zkušeného kamaráda.

Drahé kovy – prosím nepřeceňovat

Drahé kovy, jako je zlato a stříbro, jsou "udržiteli hodnoty". To znamená, že se jejich cena většinou pohybuje shodně s inflací. Poslední doba ale učinila i ze zlata investici, podléhající ekonomickým pohybům. Nemám nic proti investici do zlata, ale do správně postaveného portfolia patří zlato cca 10% majetku. Jak to udělat se dozvíte dále. Stříbro podléhá dani z přidané hodnoty, takže jste hned po koupi o 21% chudší. Takže ho nechme průmyslu, ať s ním hospodaří.

Akcie – dlouhodobě nejlepší investice

Co je ale ještě investicí do majetku? Je to investování do akcií. Akcie je totiž sice cenný papír, ale je to potvrzení o vlastnictví části akciové společnosti. Abyste ovšem nakoupili správně, musíte sledovat hodně parametrů a čekat na správnou chvíli k nákupu. Proto tak málo lidí obchoduje s akciemi a ještě míň na tomto obchodu vydělává. Ten poměr je u akcií takový, že 70% lidí přispívá na 30% těch úspěšnějších.

Chápete, co je to investice do majetkových hodnot a proč je investice do majetkových hodnot lepší, než do jakéhokoli produktu v peněžní hodnotě? Ale jak je možné investovat do akcií, nic moc o tom nevědět a přesto být mezi těmi 30% příjemců?

Předchozí část investičního kurzu Pokračování krátkého investičního kurzu